zwroty tureckieWitajcie po wakacjach 🙂 Mamy nadzieję, że wypoczęliście i jesteście gotowi do dalszego zmagania się z językiem tureckim. Zapraszamy na naukę języka tureckiego z przysłowiami i powiedzeniami!

O gün bu günTamten dzień, to właśnie ten dzień. Czyli dzień, na który czekaliśmy, lub dzień, w którym musimy wykonać coś, co odwlekaliśmy w nieskończoność.

gün – dzień

o, bu – ten ( zapraszam do postu o formie bu, şu, o).

Numara yapmakKłamać, mówić nieprawdę, zwodzić, oszukiwać.

numara – liczba, ale także trik

yapmak – robić w bezokoliczniku

Bıçak yarası geçer, dil yarası geçmezRana od noża zagoi się, rana zadana językiem już nie. Należy uważać na to, co się mówi, bo można kogoś nieodwracalnie zranić.

bıçak – nóż

yara – rana. Końcówka sı to dopełniacz drugiego typu.

geçmek – minąć. Tutaj w czasie przeszłym.

dil – język. Końcówka sı jest również tureckim dopełniaczem drugiego typu.

Podobne wpisy:
https://www.tureckieopowiesci.com/wp-content/uploads/2016/09/powiedzenia_tureckie.jpghttps://www.tureckieopowiesci.com/wp-content/uploads/2016/09/powiedzenia_tureckie-150x90.jpgTureckie OpowieściPowiedzenia i przysłowiapodstawy języka tureckiego,słówka tureckieWitajcie po wakacjach 🙂 Mamy nadzieję, że wypoczęliście i jesteście gotowi do dalszego zmagania się z językiem tureckim. Zapraszamy na naukę języka tureckiego z przysłowiami i powiedzeniami! O gün bu gün - Tamten dzień, to właśnie ten dzień. Czyli dzień, na który czekaliśmy, lub dzień, w którym musimy wykonać coś,...Strona o Turcji i jej mieszkańcach