Wpis spóźniony o jeden dzień (Tureckie Opowieści obwiniają o to ponad trzydziestostopniowe upały, które właśnie odpuściły), ale nadal jest początek tygodnia, więc nie jest tak źle 🙂 No to zaczynamy:

Przysłowie:

Bin merak bir borç ödemezTysiąc zainteresowań nie zapłaci nawet jednego długu.

Tureckie słówko “merak” to ciekawość, zainteresowanie.

bin – tysiąc

bir – jeden

borç – dług

ödenmek – płacić. Czasownik występuje tutaj w czasie szerokim.

A przysłowie mówi nam, że jak się ma jakiś problem, lub dosłownie: dług, to zastanawianie się i kombinowanie niczego nie załatwi, samo się nie zrobi. Trzeba działać i znaleźć rozwiązanie.

Zwroty:

Sünger çekmekZetrzeć gąbką.

Zapomnieć o czymś, postawić na czymś kreskę, zacząć coś ignorować, jakby nie istniało. Przekreślić wszystko co było i zacząć z czystą kartą.

sünger – gąbka

çekmek – wiele, wiele znaczeń, ale tutaj głównie w znaczeniach: ciągnąć, a także przeciągnąć, zaciągnąć, przyciągnąć, przesunąć coś

Łatwy język turecki z przysłowiami tureckimiEşek kafalı olmakStać się głową osła.

Zgłupieć, być kimś, kto nie potrafi coś zrobić. Być kimś upartym i działającym bez pomyślunku.

eşek – osioł

kafali – z głową, ktoś kto ma głowę na karku. Odsyłam też do tego wpisu.

olmak – stać się czymś

Podobne wpisy:
https://www.tureckieopowiesci.com/wp-content/uploads/2016/06/osioł_przysłowia_tureckie_zwroty_tureckie.jpghttps://www.tureckieopowiesci.com/wp-content/uploads/2016/06/osioł_przysłowia_tureckie_zwroty_tureckie-150x100.jpgTureckie OpowieściPowiedzenia i przysłowiapodstawy języka tureckiegoWpis spóźniony o jeden dzień (Tureckie Opowieści obwiniają o to ponad trzydziestostopniowe upały, które właśnie odpuściły), ale nadal jest początek tygodnia, więc nie jest tak źle 🙂 No to zaczynamy: Przysłowie: Bin merak bir borç ödemez - Tysiąc zainteresowań nie zapłaci nawet jednego długu. Tureckie słówko 'merak' to ciekawość, zainteresowanie. bin - tysiąc bir -...Strona o Turcji i jej mieszkańcach