nauka języka tureckiego - rozmówki tureckieDzisiaj jest pierwszy dzień Kurban Bayramı czyli Święta Ofiarowania, więc na początek: İyi bayramlar!!!  

Przysłowie tureckie na ten tydzień to:

Bedava sirke, baldan tatlıdır. Ocet za darmo jest słodszy od miodu. Coś, co jest za darmo, co dostajemy bez wysiłku jest ciekawsze i bardziej pociągające od tego, do czego musimy się przyłożyć.

bedava – za darmo

sirke – ocet

bal – miód. Tutaj z końcówką -dan. Baldan znaczy od miodu.

tatlı – słodki. Dir podkreśla nam tutaj całą wypowiedź.

I zostały nam dwa powiedzenia tureckie:

İyi gün dostuPrzyjaciel dobrego dnia. Ktoś, kto jest z nami, gdy odnosimy sukcesy, natomiast gdy zaczynają się pojawiać problemy, ucieka, unika nas. Gdy nam się powodzi, jest przy nas, gdy szczęście nas opuszcza, nie ma go przy nas.

iyi – dobry

gün – dzień

dost – przyjaciel. Tutaj z biernikiem.

 

Komşu kapısıDosłownie: drzwi sąsiada, a oznacza: bardzo bliskie miejsce, niedaleko nas.

komşu – sąsiad

kapı – drzwi. Tutaj w dopełniaczu.

Podobne wpisy:
https://www.tureckieopowiesci.com/wp-content/uploads/2016/09/rozmowki_jezyka_tureckiego.jpghttps://www.tureckieopowiesci.com/wp-content/uploads/2016/09/rozmowki_jezyka_tureckiego-100x150.jpgTureckie OpowieściPowiedzenia i przysłowiapodstawy języka tureckiegoDzisiaj jest pierwszy dzień Kurban Bayramı czyli Święta Ofiarowania, więc na początek: İyi bayramlar!!!   Przysłowie tureckie na ten tydzień to: Bedava sirke, baldan tatlıdır. - Ocet za darmo jest słodszy od miodu. Coś, co jest za darmo, co dostajemy bez wysiłku jest ciekawsze i bardziej pociągające od tego, do czego musimy...Strona o Turcji i jej mieszkańcach