Dzisiaj będzie danie z kuchni osmańskiej, czyli mastabe. Znane również pod nazwą pazılı cacik, jest daniem na bazie jogurtu, które podobno Mehmed II Zdobywca bardzo lubił. Danie jogurtowe z mangold

Mimo tak dziwnej nazwy, mastabe jest łatwe w przygotowaniu. Wykonuje się to danie z kuchni osmańskiej z pazı, czyli liści buraka szpinakowego lub liściowego, znanego w Polsce również pod nazwą mangold.

Właściwości pazı:

Burak szpinakowy jest bogaty w białko, witaminy A, B, E, K, C, a także magnez, żelazo, mangan, wapń, fosfor, cynk, selen i potas. Liście buraku liściowego, są również bogate w luteinę i karoten.

Mangold wpływa bardzo korzystnie na zdrowie: obniża między innymi ciśnienie krwi, stężenie glukozy we krwi, zapobiega osteoporozie, poprawia pracę nerek, układu trawiennego oraz nerwowego.

Przygotowanie mastabe:

2 pęczki pazı

1 szklanka jogurtu

zmiażdżony ząbek lub dwa czosnku – jak kto lubi

1 łyżeczka nasion czarnuszki

2-3 łyżki oliwy z oliwek

sól

 

Liście buraka szpinakowego (pazı) płuczemy pod bieżącą wodą, kroimy i wrzucamy do gotującej się wody na pięć minut. Odcedzamy i przekładamy do miski. Dodajemy resztę składników, mieszamy i odstawiamy na pół godziny do lodówki. Mastabe gotowe.

Proste, smaczne i zdrowe. Smacznego!