Przejdź do treści

Wakacje w Stambule czyli zwiedzamy

Zabytki Stambułu

Wakacje w Stambule, czyli zwiedzanie Stambułu, zabytki Stambułu i ogólnie co warto zobaczyć w Stambule.

Ten cykl postów miał powstać już dawno temu, ale zawsze coś stawało na drodze. Może po prostu, ogrom przedsięwzięcia paraliżował?

Krótko o Stambule

Stambuł to przeogromne miasto, rozciągające się na dwóch kontynentach. Przeludnione – zgodnie z ostatnimi statystykami liczy sobie już prawie piętnaście milionów ludzi, czyli więcej niż Londyn, Paryż czy Moskwa: jest największym miastem Europy. Rozciąga się na przestrzeni 5100 km². Miasto przeogromne, posiadające tysiące zabytków, ciekawych miejsc, punktów które warto odwiedzić, zobaczyć, zwiedzić. Można mieszkać całe życie w Stambule i nie zobaczyć nawet połowy tego, co ma to miasto do zaoferowania.

Historia Stambułu sięga VII w.p.n.e. więc jest naprawdę imponująca. I każdy wiek pozostawił jakiś ślad. Już opisanie samej historii Stambułu zajęłoby kilka obszernych artykułów. Mamy przecież czasy starożytne, okres Bizancjum, potem okres imperium osmańskiego, okres republiki.

Położone wzdłuż Bosforu, sięga swoimi granicami od Morza Marmara do Morza Czarnego. Zawiera w sobie małe miasta – tak zwane ilçe. Obecnie tych dystryktów jest trzydzieści dziewięć, ale liczba ta będzie z pewnością wzrastała.

Zwiedzanie Stambułu

Jest naprawdę co zwiedzać: samo centrum Stambułu może zająć spokojnie tydzień czasu. Mówię tutaj o najstarszej części Stambułu, dzielnicy Fatih, położonej na półwyspie Suriçi (nazwa ta oznacza: wewnątrz murów miejskich). Większość zabytków i atrakcji centrum została już wielokrotnie opisana w przestrzeniach netu, tak więc nasze zwiedzanie zaczniemy trochę inaczej, czyli od końca. Zwiedzimy najpierw najdalsze lub najmniej znane części Stambułu. Potem stopniowo będziemy zbliżać się do centrum i do głównych zabytków Stambułu.

Zapraszamy więc na wakacje w Stambule i na naszą mapę atrakcji turystycznych Turcji, która będzie stopniowo uzupełniana wraz z powstawaniem nowych postów o ciekawych i wartych zobaczenia miejscach w Stambule.

Polecamy też posty które już pojawiły się na Tureckich Opowieściach: o najokazalszym pałacu w Stambule, czyli o pałacu Dolmabahçe, o azjatyckiej dzielnicy Stambułu: Kadiköy, oraz o muzeum archeologicznym w Stambule.

No i luźno związany z miastem tekst o paranormalnych miejscach Stambułu.

Nie zapomnij udostępnić tego wpisu!