Wakacje w Stambule i wieża telewizyjna

Wieża telewizyjna z obracającą się restauracją

Post z cyklu: co warto zobaczyć w Stambule. A co warto? Ano warto zobaczyć wieżę telewizyjną Endem w stambulskiej dzielnicy Beylikdüzü. 

Beylikdüzü

Obecna nazwa tej dzielnicy ma swoje źródło w tureckim słowie bej, które oznacza wodza lub wyższego urzędnikaw imperium osmańskim. Beylikdüzü oznacza więc: równiny beja. W czasach starożytnych, znajdowały się tutaj greckie farmy zaopatrujące Bizancjum w produkty rolne. Farmy te datuje się na drugi wiek naszej ery. Z czasem Beylikdüzü stało się ośrodkiem wypoczynkowym dla greckiej elity Konstantynopola a następnie tradycje te kontynuował otomański Stambuł. Nazywano ten region wówczas ogrodami. Nazwa ta zmieniła się i do 2003 roku Beylikdüzü znane było jako Kavaklı czyli “miejsce pełne topól”.

Wieża telewizyjna w Stambule

Wieża EndemWracając jednak do naszej wieży. Jest to na razie najwyższa wieża telewizyjna w Stambule. Zbudowana jako pierwsza taka wieża telewizyjna, w trakcie budowy stanowiła czwartą co do wielkości wieżę telewizyjną w Europie i szesnastą na świecie. Konstrukcja betonowa mierzy sobie sto sześćdziesiąt trzy metry, następnie poziom wykonany ze stali ma pięćdziesiąt cztery metry i ostatni – anteny telewizyjnej – trzydzieści metrów. Budowę wieży rozpoczęto w 1998 roku a ukończono w 2008 roku. Nadawanie sygnału z wieży rozpoczęto w 2005 roku. Budowana wieża telewizyjna w Çamlıca (wysokość trzysta sześćdziesiąt pięć metrów) ma przejąć nadawanie w 2017 roku.

W marcu 2017 roku, z powodu mgły, prywatny helikopter lecący z lotniska Atatürka uderzył w wieżę. Siedem osób straciło życie.

Obracająca się restauracja na szczycie

Na wysokości stu dwunastu metrów znajduje się restauracja – niestety, obecnie zamknięta. Restauracja może pomieścić czterysta osób i ma powierzchnię 720 m². Zgodnie z życzeniem, pełen obrót restauracji mógł wynosić od jednej godziny do trzech godzin.

Przeczytaj:  Turecka łódź podwodna: Tahtelbahir

Poniżej i powyżej restauracji znajdują się punkty widokowe na ponad sześćset osób.

Targi książki w Stambule

Wieża jest obecnie nieczynna, ale warto się jej przyjrzeć będąc w pobliżu, na przykład na targach książki, które odbywają się w położonych u stóp wieży pawilonach TÜYAPu.

Najbliższe już w listopadzie!

Dojazd

Wieża znajduje się tuż przy drodze E5 i naprawdę niemożliwe jest ją przeoczyć. Najłatwiej do niej dotrzeć metrobusem kursującym na trasie Söğütlüçeşme – Beylikdüzü.

Sprawdźcie też pozycję wieży telewizyjnej Endem na naszej mapie miejsc w Turcji wartych zwiedzenia.